niebezpieczny dom

Niebezpieczny dom

Niebezpieczny dom? Czy to możliwe?
W 2012 roku Metro w Melbourne przygotowało bardzo wyjątkową kampanię społeczną dotyczącą szeroko rozumianego pojęcia bezpieczeństwa.

Dumb Ways to Die (Głupie sposoby na śmierć) to animacja, która odbiła się szerokim echem na całym świecie. Bo oto sympatyczne kreskówkowe postacie giną kolejno w bardzo niemądrych okolicznościach: zjadają przeterminowane leki, drażnią się z niebezpiecznymi zwierzętami, żeby ostatecznie zostać przez nie pożarte, czy ulegają podpaleniu przez nierozważne zabawy. Ten obraz połączony z wesołą piosenką miał uzmysłowić ludziom jak łatwo jest wyrządzić sobie krzywdę.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Okazuje się, że niebezpieczeństwa czyhają na nas nie tylko na ulicy. Dom, który często kojarzony jest z poczuciem bezpieczeństwa i spokoju potrafi również spłatać figle. Według danych z  The Royal Society for the Prevention of Accidents, niemal co piąty wypadek ma miejsce w domu, a najczęściej dochodzi do niego w kuchni lub salonie. Śmierć lub kalectwo mogą spowodować kwiaty, piecyk gazowy czy farba na ścianie. Aby nie skończyło się tak jak w przypadku animowanych przyjaciół z piosenki Dumb Ways to Die, powinniśmy więc zwrócić uwagę na to w jaki sposób urządzamy lub remontujemy nasze mieszkania.

Ale czad!

Czy słyszeliście o tlenku węgla, inaczej nazywanym czadem? To wyjątkowo silnie trujący gaz, który w połączeniu z hemoglobiną odcina dopływ tlenu do organizmu. Może spowodować zatrucie, a nawet śmierć. Najczęściej ulatnia się podczas włączania kuchenki gazowej, a także kiedy ogrzewamy nasze mieszkanie starym piecykiem. Remedium na to niebezpieczeństwo jest proste. Warto zainwestować w instalację czujników tlenku węgla, gazów i dymu. W niejednym domu to małe urządzenie uratowało życie. Pamiętajmy również o regularnym wietrzeniu pokoi.

Z górki na pazurki!

Schody, drabinki i inne przyrządy użytku domowego, po których się wspinamy stanowią równie duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, co niewidoczny gaz. Mokre lub śliskie stopnie, po których wchodzimy na wyższe piętra, narażają nas na groźny poślizg. Warto pamiętać, że już upadek z 70 cm bywa śmiertelny. Aby uniknąć takich sytuacji wystarczy okleić nasze schody taśmami antypoślizgowymi i pamiętać o dokładnym wycieraniu każdego ze stopni.

 

Więc chodź pomaluj mój świat…

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że farby, którymi malujemy ściany naszego domu bywają toksyczne. Zawierają substancje chemiczne, które podrażniają nasze drogi oddechowe czy powodują wzrost ciśnienia krwi. Po odświeżeniu naszego mieszkania i nadaniu mu nowych kolorów powinniśmy pamiętać o długim wietrzeniu pokoi i odpowiednim zabezpieczeniu puszek z pozostałościami po farbie.

Elektryzująco!

Łazienka kojarzy się nam z momentami odprężenia i relaksu po trudnym dniu. Nie pamiętamy jednak o tym, że zachlapane wodą gniazdka mogą spowodować śmiertelne porażenie prądem. Każde z nich powinno być wyposażone w klapkę, a te, które używane są rzadko najlepiej od razu zaślepić.

 

Czy w związku z tym wszystkim nasz dom może być bezpieczny? Oczywiście, że tak. Warto zadać sobie trochę trudu, aby zlokalizować źródła zagrożenia i ulepszyć naszą przestrzeń, wprowadzając do niej czasem niewielkie zmiany.

O Targach

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *